Malování v přírodě s dětmi!

Krásné počasí nám stále více ukazuje, že je škoda každé minuty proseděné doma a proto máme pro vás pár tipů, jak si čas venku s dětmi zpříjemnit smysluplnou činností, konkrétně malováním. Příroda hýří téměř neskutečnými odstíny barev a květiny soutěží, která z nich poskytuje líbivější vůni. Přesně čas na to, vzít deku a děti a zmizet alespoň na půl dne neznámo kam (i když si vezměte raději mapu, pro vás bude praktičtější, když budete vědět kam). Pokud se cítíte unaveni a chcete dobít baterky, tak odpoledne strávené ve stínu vysokého smrku na okraji lesa, kde pofukuje větřík a voní jehličí Vám přinese potřebný klid a energii. A s košíkem ovoce a barvami se toto místo snadno stane i rájem na zemi.

Kam vlastně s dětmi vyrazit?

Věřte, že nebudete mít o inspiraci nouzi, ať už vyrazíte kamkoliv, kde to roste a kvete. Udělejte si výlet do krásných lesů Kokořínska nebo zajeďte do Jižních Čech. Nebo až budete na chalupě, najděte si rozkvetlou louku.  V Praze navštivte některý z krásných parků, jako jsou Riegrovy sady, Stromovka, Letenská pláň atd. Posloužit však může i lavička u dětského hřiště před vaším domem, kde roste pár stromů a květin. Vyrazte zkrátka kamkoliv, kde budete mít klid a kde se budete cítit dobře.

Kde vzít inspiraci z přírody?

Stačí, když se budeme pořádně dívat. Nemyslím tím, takovéto, co všichni známe – jdu po lese, dívám se, ale zároveň vlastně přemýšlím o tom, jakou udělám svému dítěti zítra svačinu do školy. Takhle ne. Když jste v lese, buďte tam celým svým já. Své myšlenky a starosti nechte na okraji lesa a jen se dívejte a vnímejte les všemi svými smysly. Cítíte tu omamnou vůni? Hub, lesního kvítí, zeminy, kůry. Slyšíte? Zpěv ptáky, šustění listí, možná cvrkot cvrčka. Pozorujte, jak je celý les stále v pohybu. Zastavte se a naslouchejte. Dotkněte se kůry a posaďte se do měkkého mechu. Že jste právě zažili nejkrásnější zážitek za poslední měsíc? Ano já vím :).  Můžeme jít na to a tuto krásnou a čistou inspiraci přenést na papír.

Co si vzít sebou?

  • deku či polštářky na sezení
  • podložku (můžeme použít desky na výkresy, staré kuchyňské prkýnko, tenkou knížku atd.)
  • měkké tužky, gumu, ořezávátko
  • snadno přenosné barvy – suchý pastel, vodovky, pastelky . . .
  • vodu v lahvi na umytí rukou
  • ubrousek
  • kelímek na vodu
  • svačinu=)

Jaká zvolit témata?

Detaily a zase detaily

Pojďme se nejprve zaměřit na jednotlivé součásti přírody, které vytvářejí přírodu jako energický celek. Usaďte děti na louku či mýtinu a nechte je chvilku pozorovat okolí. Čeho si všímají? Co je zaujalo? Jaké otázky kladou? Zaměřují svůj zájem spíše na květiny, stromy, motýlky či odrazy slunce? Chvíli si povídejte o přírodě, její důležitosti. Zeptejte se dětí, jak přírodu vnímají oni. Jaké mají pocity, když sedí jen tak na louce? Dejte dětem impuls, ať se zaměří na to, co je nejvíce zaujalo. Nechte je, ať vám tento objekt popíši a hovoří o tvarech, barvě, vůni (pro odvážné chuti:). Poté jim dejte za úkol začít malovat. Cokoliv si vyberou a co je jim blízké. Mohou zkusit ztvárnit nedalekou břízu, pampeliškový květ a nebo zachytit pohyb brouka. Zkuste je nasměrovat, když nebudou vědět. Vysvětlete, že to nemusí být dokonalé, že vše co namalují, bude dokonalé a jedinečné, protože to bude malované jejich srdcem.

Malebný nadhled

Zažeňte vnímání detailů a naopak zachyťte nějaké krásné místo z širší perspektivy. S pomocí jednoduchých čar tužkou si utvořte skicu a teprve poté se zaměřte na vykreslování jednotlivých bodů. Vysvětlete dětem, že nejde o to nakreslit každý lísteček (to by nebylo ani možné), ale ať zkusí zachytit to, co vidí s pomocí jen minima čar tužkou. V tomto cvičení tedy nemusí na začátku keřík vypadat jako keřík, ale jako jakýsi neurčitý tvar. Vysvětlete dětem, ať se zamyslí nad kompozicí a zachytí krajinu před sebou jako celek včetně země a oblohy. Objasněte jim, jak mají začít, aby se jim do obrázku vešlo vše, co tam chtějí mít ztvárněné. Pokud máte dostatek času, nechejte děti po utvoření skici si obrázek vybarvit.

Trocha surrealismu

Skvělý nápad, jak rozvíjet u dětí abstraktní myšlení, představivost a smyslové vnímání! Posaďte se s dětmi na trávu poblíž stromu. Ideální je usadit se mezi více stromů a nechat děti, aby si každé vybralo „svůj strom“, který se jim bude nejvíce líbit. Dejte dětem za úkol pozorně si strom prohlédnout. Podívat se na uspořádání větví, jak se rozšiřují směrem nahoru k obloze. Nechte děti zaměřit se na kůru, její strukturu a listy. Poté dejte dětem podložku, papír a fixu. Řekněte dětem, ať zavřou oči a strom nakreslí. Tak, jak ho viděly. Vysvětlete jim, že strom nemusí být přesně takový, jaký je doopravdy, ale ať má velikost, tvar koruny, větve a listy tak, jak ho děti viděly a uložily si do své paměti. Po dokončení obrázku děti pochvalte za jejich tvorbu. Je to velmi těžké opravdu zapojit pouze své smysly a přestat se spoléhat na realitu. Tento pokus je však velmi účinný pro příjemné uvolnění a navrácení dítěte od logického přemýšlení k vnímání svých smyslů. A teď máte za úkol zkusit si to sami :).

Zapojte svou fantazii a vymyslete pro své děti další témata a najděte další krásná místa. Zkuste děti odpoutat od výsledků a výkonů, ukažte jim, že nejde o to mít obrázek nejkrásnější, ale užít si každý tah a každou barvu. Dopřejte si tento pohled na svět i Vy sami. Aspoň na chvilku. Pokud se děti boj začít, nevědí jak na to a jak vůbec začít, jednoduše začněte malovat Vy sami. Vtáhněte děti do této úžasné činnosti, pravděpodobně se po chvíli sami od sebe přidají.

Přejeme mnoho inspirace a krásných obrázků!

 

Chcete, aby Vaše děti malovaly venku pod odborným dohledem?

Pořádáme letní malířské tábory pro děti!

barevnemalovani@seznam.cz

Designed By oskarcoric.cz