Rozhovor o tanci, životní vášni a úspěšném podnikání

Přinášíme vám jedinečný rozhovor s velmi zajímavou ženou a zakladatelkou taneční skupiny Jam dance crew Lucií Bláhovou! Zajímavosti ze světa tance a úspěšného podnikání si můžete přečíst v článku níže.

Lucie, Ty jsi před lety založila nyní velmi úspěšnou taneční školu. Představ prosím naším čtenářům, kdo jsi a čemu přesně se věnuješ.

Jmenuji se Lucie Bláhová a jsem tanečnice, choreografka, moderátorka, ale hlavně jsem majitelka taneční skupiny Jam dance crew, na kterou jsem neskutečně pyšná.

To zní skvěle! Jak tě vůbec napadlo založit svou skupinu? Co bylo prvotním impulsem?

Tak to bylo velmi zajímavé! Pracovala jsem jako Account manager reklamy pro nadnárodní řetězec a práce mi doslova brala veškerý čas. Již v té době jsem učila děti tančit a chybělo mi, že nemám na tanec dostatek času. A řekla jsem si: „Co mi vlastně chybí? A co mi dělá radost?“ a odpověď byla jasná…..tanec a děti a moci dělat něco srdcem a s plným nasazením. A za pár dní jsem si řekla, že si otevřu svou taneční školu, podám výpověď a budu dělat to, co mě prostě baví a přináší a rozdává radost.

Rozdávat radost – to přesně se Ti myslím daří! Jakým tanečním stylům se v kurzech věnujete?

Na kurzech se převážně věnujeme Street dance technikám, které se k nám dostaly převážně z USA (jako je Hip Hop, House dance, Popping, Locking, Dancehall a základy Break dance). Tančíme choreografie, pracujeme na správné technice a freestylujeme. J

Pro koho jsou tvé kurzy určené? Pro jaké věkové kategorie? Pouze pro děti nebo i pro dospělé?

Naše skupina je skvělá v tom, že najdeme místo pro každého, kdo s tancem chce začít či posunout jeho dovednosti o několik levelů výše. Co se týče výkonnosti i věku. Máme kurzy pro mini děti (3-6 let), děti (7 – 11 let), juniory (12 – 15 let), rodiče (25 – 60 let), ale i pro extra vytančenou mládež pall mall věku (11 – 19 let).

Je úžasné, že s Tebou může tančit prakticky kdokoliv! My se chceme dozvědět hlavně o aktivitách pro děti. Mohou kurzy tance navštěvovat i děti, které nikdy netančily, nebo nejsou extra pohybově talentované?

V naší taneční škole to máme rozdělené do dvou výkonnostních kategorií. První je kategorie Basic – což jsou základy tance, určené pro ty, co nikdy netančili, či pro mírně pokročilé. Kde se dozví, jak funguje jejich tělo, jak s ním pracovat. Též jak vnímat hudbu. A druhou kategorií jsou soutěžní týmy. To jsou pokročilí tanečníci, talentovaní jedinci, kteří jsou do tance velmi zapálení a chtějí něčeho v tanci dosáhnout. Ti se ale schází 2 – 5x týdně.

Všichni víme, že pravidelný pohyb je pro děti velmi důležitý. Co však dětem navíc ještě přináší pravidelný tanec?

Pravidelný tanec nejen prospívá fyzičce, ale i pomáhá k správnému držení těla, který je pro vývoj dětí a mládeže velmi důležitý. Ale co bych chtěla ještě „vypíchnout“ je možnost pracovat v týmu.  Učit se být součástí týmu, ale i vyvíjet se jako jednotlivec, stýkat se s kamarády, kteří mají stejnou zálibu a jsou na stejné vlně. Studenti se tak na lekce těší a pak se v kolektivu dějí zázraky.

 Kde probíhá výuka tance a kdo tyto kurzy učí?

V současné době kurzy probíhají hlavně ve Velkých Přílepech a menších obcí jako jsou Úhonice a Ptice. Plánuji rozjet kurzy ještě do dalších menších měst či obcí, protože si uvědomuji, že mají menší dostupnost kvalitní výuky. A co se týče vedení lekcí, tak většinu lekcí učím já sama, ale některé lekce mi vedou další profesionální lektoři, kteří jsou velmi uznávaní v taneční komunitě ČR.

Účastní se tví svěřenci nějakých tanečních soutěží?

Již 9 let se každé jaro účastníme tanečních soutěží choreografií Czech dance masters a Taneční skupina roku, též soutěžíme i na pohárových soutěžích. Ale i ve freestyle tanci máme své úspěchy na různých tanečních battlech po celé ČR (pro děti, juniory i dospělé).

Věnuješ se sama v současné době tanci (kromě výuky tvých svěřenců)?

Ještě před 3 mi lety jsem aktivně soutěžila a byla jsem více než úspěšná. Ale pak z osobních důvodů jsem musela trochu ubrat. Cítila jsem, že to tempo je dosti vražedné a že se snažím být nejlepší v několika disciplínách a ještě k tomu se věnovat mým studentům na 100 procent. To dál nešlo. J V nynější době trénuji jen doma dopoledne, a účastním se většiny akcích naší taneční scény a snažím si tanec hlavně užívat.

Co považuješ za svůj největší úspěch v tanci či ve vedení skupiny?

Vůbec vedení mé taneční skupiny je pro mě největším úspěchem. Jsem na to, co jsem vytvořila strašně moc hrdá. S Jam dance crew máme za sebou mnoho nezapomenutelných zážitků a též vítězství v podobě medailí a pohárů. Nejcennější je 2.místo na Mistrovství Čech (již první rok taneční školy), a 4. místo na Mistrovství ČR. Mezi mé osobní taneční úspěchy určité patří tyto tituly: několikanásobná mistryně ČR, vicemistryně Evropy a světa.

Pořádáte také nějaké letní aktivity pro děti, např. taneční tábory?

Už 9 let pořádám taneční tábor Camp of (Jam)Dance v Horním Bradle pro děti od 6 ti let a aktivně se účastní i naše maminky, které tančí s námi celý rok. Je to úžasný týden plný tance, zábavy, skvěle vybaveného areálu, kamarádství, ale hlavně crazy her.

Byl odjakživa tvůj se stát se tanečnicí na plný úvazek? 🙂

Vůbec J Jako malá jsem chtěla být zpěvačkou, pak herečkou J a při nástupu na vysokou školu jsem si uvědomila, že mě neskutečně baví reklama. A tak jsem začala pracovat v reklamní agentuře. Jenže pak jsem začala aktivně tančit a vyhrávat soutěže a to byl impuls, který všechno změnil.

Myslím, že nyní už máme chuť začít tančit všichni ! Moc se mi líbí smysluplnost a nasazení v Tvé práci a doufám, že škola bude mít i v budoucnu hodně úspěchů a bude se rozrůstat. Poslední otázka se zcela nabízí – kam by jsi chtěla směřovat svou taneční školu do budoucnosti?

Moc bych si přála, abychom pokračovali pořád na stejné vlně…..Chtěla bych soustředit stále mladé lidi, kteří tanec mají rádi a jsou na stejné vlně. Zároveň je inspirovat, motivovat, a ukazovat správný směr s touhou chtít víc. Zároveň nebýt přehnaně soutěživý, být kamarádský, soustředit se na sebe a svou skupinu a nehanit soupeře…..Když mladým lidem dáte toto, přátelský přístup, kvalitní lektory, zázemí a ještě nějaké projekty, kde se mohou realizovat, vše se pak daří a jede jako motor. J

Děkujeme mnohokrát za rozhovor a budeme se těšit na setkání třeba při nějaké Tvé lekci!

Pro Výtvarný ateliér Barevné malování ve spolupráci s Jam Dance crew připravila: Kristýna Velíšková