Rozhovor o hudebním studiu v Praze a neutuchající vášni pro cimbál

Máme pro vás opět rozhovor s další úspěšnou ženou, která se věnuje práci s dětmi. Jmenuje se Vlaďka Křenková, je zakladatelkou známé hudební školy v Praze a už od dětství ji provází dva nádherné nástroje – cimbál a klavír…

Vlaďko, prozraď nám, čemu přesně se věnuješ a proč sis zvolila (mimochodem velmi úspěšnou) hudební kariéru?

Zdravím všechny čtenáře a hned v úvodu děkuji za rozhovor. Hudbě se věnuji od dětství, takže zvolit tento obor i později jako zaměstnání, nebylo nic neobvyklého. Jsem lektorka hry na klavír a cimbál a baví mě předávat radost a zkušeností dál.

Jak tě vůbec napadlo založit své studio?

Prvotním impulsem byla představa, že bych už nemusela učit přímo u sebe doma. Na jednu stranu to sice bylo velmi pohodlné, nebylo nutné nikam chodit, studenti chodili ke mně. Ale z opačného hlediska to bylo trochu vyčerpávající. Přeci jenom – kdo má práci doma, tak to zná. Je Vám neustále na očích. Zároveň si myslím, že i studenti se cítí komfortněji na “neutrální” půdě než v soukromých prostorách lektora.

Baví tě práce s dětmi? Je to něco, co jsi od malička věděla, že chceš dělat?

Práci s dětmi miluji. Děti jsou inspirující a čas s nimi je vždy obohacující. Měli bychom se od nich učit. Jejich bezprostřednost, upřímnost a radost. V dospělosti na toto často zapomínáme…

Pro koho jsou tvé kroužky určené? Pro jaké věkové kategorie? Pouze pro děti nebo i pro dospělé?

Kroužky ve Studiu Jandova jsou pro děti od 4 do 12 let. Nejoblíbenějším kroužkem jsou Klavihrátky, kde se děti nenásilně seznamují s nástrojem jako takovým, a pomocí her poznávají, jak hudba funguje. Máme vždy malé skupinky dětí (max. 5), takže si děti užijí zábavu s kamarády, ale zároveň je prostor věnovat se jim i individuálně. Dospělí mají ve Studiu Jandova také své místo, navštěvují individuální lekce hry na klavír, cimbál, kytaru, ukulele, akordeon a zpěv.

Jak si získala své stálé návštěvníky? Bylo to náročné?

Náročné je to vždy. Ale tím, že poskytujeme kvalitu a velmi pohodový a přátelský přístup ke všem, se okruh našich malých i velkých hudebníků neustále rozšiřuje. A to mě moc těší.

Máš svůj vlastní tým učitelů/lektorů nebo zvládáš všechno sama?

Mám v týmu několik šikovných lektorů. Sama se specializuji na výuku hry na klavír a cimbál, takže ostatní nástroje a zpěv bych si ani nedovolila vyučovat.

Účastní se tví svěřenci nějakých koncertů?

Koncerty pořádáme 2x ročně. Jde vždy o příjemné setkání všech, kteří Studio Jandova navštěvují. Na koncertech účinkují děti z kroužků i dospělí, pro které je jejich vystoupení často velká výzva. A já mám radost, že tuto výzvu přijmou a překonají vlastní stud a vlastně i sami sebe. Nicméně veškeré koncerty a vystoupení jsou vždy na bázi dobrovolnosti. Nikoho do vystupování nenutíme.

Věnuješ se sama v současné době hudbě kromě výuky tvých svěřenců? Tuším, že máte svou vlastní kapelu!

Ano, už od roku 2014 mám skvělou kapelu, za kterou jsem moc vděčná. Je to nejen parta skvělých profi muzikantů, ale především kamarádů. Jmenuje se CMMB (Cimbálová muzika Milana Broučka). Její krásné logo, jsem si dokonce nechala vytetovat. CMMB mám tedy doslova pod kůží.

Co považuješ za svůj největší úspěch ve své umělecké branži?

Odpovím obecně. Za největší úspěch považuji to, že dělám to, co mě baví. To je pro mě nejvíc.

Kam by si chtěla směřovat své studio do budoucnosti?

Vzhledem k tomu, že zájem o naše hudebně-vzdělávací služby roste, je dost pravděpodobné, že prostory Studia Jandova brzy nebudou dostačující a budeme se poohlížet po dalších prostorách.

Chtěla bys vzkázat něco naším čtenářům? Proč by měli tvé studio navštívit?

Ráda pošlu vzkaz. Zajímá vás hudba, chcete hrát na nějaký nástroj nebo se zdokonalit třeba ve zpěvu? Přijměte pozvání na kávu, čaj nebo sklenku vína a společně vymyslíme, jak byste svůj život mohli díky hudbě obohatit.

Těšíme se na nové muzikanty! Malé i velké!

Pro Výtvarný ateliér Barevné malování ve spolupráci se studio Jandova připravila: Eliška Librová